spisskanovaves.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Spišská Nová Ves

Ekonomika

Dolár posilnil oproti euru, ale klesol voči jenu

NEW YORK 20. septembra (WebNoviny.sk) - Dolár v stredu posilnil voči euru, ale oslabil oproti jenu a britskej libre. Všeobecne sa očakávalo, že americký Federálny rezervný systém (Fed) po skončení dvojdňového zasadania oznámi, že začne redukovať svoje obrovské portfólio dlhopisov. Oproti euru dolár posilnil na 1,1996 USD/EUR z úrovne 1,1997 USD/EUR. Odporúčame:Ľahká americká ropa oslabila o 43 centov, klesla aj cena severomorskej ropy Brent Americká mena však klesla voči jenu, a to na 111,47 JPY/USD z hodnoty 111,50 JPY/USD. Libra oproti doláru stúpla o 0,4 percenta na 1,3550 USD/GBP po správe o tom, že britské maloobchodné tržby v auguste posilnili viac, ako sa predpokladalo, čo posilnilo očakávania, že Bank of England v novembri zdvihne úrokové sadzby. Viac k témam: dolár, euro, jen, libra, svetové devízové trhyZdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil oproti euru, ale klesol voči jenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár posilnil oproti euru, ale klesol voči jenu

Urgentné príjmy čakajú zmeny, lekárska starostlivosť by mala byť nepretržitá

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Ministri v stredu odobrili zmeny v oblasti urgentných príjmov. Podľa schváleného návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti sa urgenty rozdelia na dva typy. Financie z verejných zdrojov "Definovali sme sieť, ktorá predpokladáme, že je dostatočná pre Slovensko, a ktorú chceme financovať z verejných zdrojov takzvanou paušálnou úhradou. Tie nemocnice, ktoré nie sú v sieti zapísané, si môžu naďalej vybudovať urgentné príjmy, nebudú mať však paušálnu úhradu, ale budú hradené od výkonu tak, ako je to v súčasnosti," objasnil ešte v auguste minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Odporúčame:Ošetrenie na pohotovosti bude drahšie, Drucker chystá zmeny Urgentný príjem prvého typu bude samostatná ambulancia s lekárom, triediacim pracovníkom a ďalším zdravotníckym personálom, s 24-hodinovou prevádzkou, sedem dní v týždni. "Je to istá nadstavba ústavnej pohotovostnej služby a musí mať jedno takzvané expektačné lôžko," poznamenal Drucker. Vyšší stupeň špecializácie Urgentný príjem druhého typu je podľa neho vyšší stupeň špecializácie, pričom si vyžaduje ďalších odborníkov, špecialistov. "Takýchto urgentných príjmov predpokladáme na Slovensku šesť pre dospelých a štyri pre deti. Pre urgentné príjmy druhého typu plánujeme, že sa dobudujú aj takzvané traumacentrá. Ide o vysoko špecializované centrá, ktoré sú schopné robiť komplexnú diagnostiku a liečbu," uviedol minister. "Pevná cena za poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti poskytovateľom, ktorý má povolenie na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice alebo špecializovanej nemocnice, ktorá má urgentný príjem 1. typu, je 26 700 eur mesačne na jeden urgentný príjem 1. typu. Pevná cena za poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti poskytovateľom, ktorý má povolenie na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice alebo špecializovanej nemocnice, ktorá má urgentný príjem 2. typu, je 99 300 eur mesačne na jeden urgentný príjem 2. typu," píše sa v materiáli. Pevná cena za prípad liečený na expektačnom lôžku bude 350 eur. Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, urgentný príjem, zdravotníctvoZdroj: Webnoviny.sk - Urgentné príjmy čakajú zmeny, lekárska starostlivosť by mala byť nepretržitá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Urgentné príjmy čakajú zmeny, lekárska starostlivosť by mala byť nepretržitá

Vláda schválila Hlivákov mesačný plat, nový predseda ÚVO mesačne zarobí tisícky eur

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Novozvolený predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák bude zarábať mesačne zhruba 3 142 eur. Vyplýva to z návrhu na určenie platových náležitostí predsedovi úradu, ktorý v stredu schválila vláda podľa zákona o štátnej službe. Z toho funkčný plat šéfa ÚVO predstavuje 1 862,95 eur a paušálna náhrada 1 279 eur, čo je 121 % z tarify deviatej platovej triedy. Návrh predložil vedúci Úradu vlády SR Igor Federič. Odporúčame:Aktualizované: Nový predseda Úradu pre verejné obstarávanie je advokát Miroslav Hlivák Parlament zvolil advokáta Miroslava Hliváka za predsedu ÚVO na päť rokov 13. septembra. V tajom hlasovaní získal 78 zo 104 platných hlasov, proti bolo 21 poslancov a piati sa zdržali. Kandidáta na šéfa inštitúcie dozerajúcej na priebeh verejných obstarávaní navrhla parlamentu vláda. Hlivák sa ujal funkcie 14. septembra a vystriedal tak doterajšiu predsedníčku ÚVO Zitu Táborskú, ktorej nedávno uplynulo päťročné funkčné obdobie. Odporúčame:Na čele Úradu pre verejné obstarávanie by mal byť odborník a nie skrytý kandidát, tvrdí OĽaNO Hliváka ako kandidáta na predsedu ÚVO pôvodne navrhla Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Novozvolený šéf ÚVO bol dovtedy partnerom Advokátskej kancelárie Soukeník - Štrpka, s. r. o., z Bratislavy. Vláda vybrala Hliváka za kandidáta na šéfa ÚVO na základe verejného vypočutia deviatich uchádzačov 30. augusta. Viac k témam: Miroslav Hlivák, plat, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanieZdroj: Webnoviny.sk - Vláda schválila Hlivákov mesačný plat, nový predseda ÚVO mesačne zarobí tisícky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vláda schválila Hlivákov mesačný plat, nový predseda ÚVO mesačne zarobí tisícky eur

ÚRSO má dvoch nových podpredsedov, Jahnátek kladie dôraz na ich odbornosť

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) má dvoch nových podpredsedov. Vládny kabinet vymenoval do týchto funkcií Jozefa Mihoka a Milana Kubalu. Kandidátov na podpredsedu ÚRSO nominoval predseda úradu Ľubomír Jahnátek na základe verejného výberového konania. Odporúčame:Ministri by mali vymenovať dvoch podpredsedov ÚRSO, navrhnutí sú Mihok a Kubala „Som presvedčený, že obaja podpredsedovia budú ako odborníci pre ÚRSO prínosom, tento úrad má totiž ako národný regulátor osobitné postavenie a na jeho zamestnancov sú kladené mimoriadne požiadavky na odbornosť a profesionalitu. Teším sa na spoluprácu, čaká nás veľa práce,“ povedal po vymenovaní nových podpredsedov Jahnátek. Z troch kandidátov vybrali dvoch Na dva podpredsednícke posty sa na základe verejnej výzvy prihlásili celkovo traja kandidáti. Neuspel zamestnanec regulačného úradu Ján Horvát. Kandidátov posudzovala výberová komisia, v ktorej boli predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Republikovej únie zamestnávateľov, Klubu 500 a Združenia miest a obcí Slovenska. Za regulačný úrad boli v komisii dvaja zástupcovia. Dvoch svojich zástupcov malo aj Ministerstvo hospodárstva SR. Predsedom výberovej komisie bol Otto Nevický z AZZZ. Podpredseda musí podpísať cenové rozhodnutia Predseda ÚRSO sa rozhodol ísť nad rámec zákona a vyhlásiť výberové konanie na post podpredsedov preto, aby sa na čelo úradu dostali kvalifikovaní ľudia. „Rozhodol som, že si nebudem vyberať podpredsedov z okruhu ľudí, ktorých v tejto brandži poznám. Nech dostanú príležitosť ďalší, preto som sa rozhodol urobiť verejné výberové konanie,“ uviedol nedávno v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Jahnátek. O tom, že ÚRSO bude mať dvoch podpredsedov namiesto jedného, sa rozhodlo po schválení novely regulačného zákona v júni tohto roka. Novelu po chaose s cenami energií začiatkom tohto roka predkladal na vládu minister hospodárstva Peter Žiga. Po novom bude musieť jeden z podpredsedov podpísať cenové rozhodnutia. Inak nebudú platné. Viac k témam: Ľubomír Jahnátek, ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíZdroj: Webnoviny.sk - ÚRSO má dvoch nových podpredsedov, Jahnátek kladie dôraz na ich odbornosť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ÚRSO má dvoch nových podpredsedov, Jahnátek kladie dôraz na ich odbornosť

Dlhodobo nezamestnaných je najmenej za 20 rokov, Richter chváli aktívnu politiku trhu práce

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu augusta tohto roka dosiahla hodnotu 6,54 %. Oproti júlu miera evidovanej nezamestnanosti klesla o 0,16 percentuálneho bodu. Odporúčame:Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,89 percentuálneho bodu. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Čoraz viac zamestnancov Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 178 253 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s júlom ide o pokles o 4 501 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 78 018 osôb. "Pozitívny trend pokračuje, evidujeme stále menej evidovaných nezamestnaných. Čo je ešte dôležitejšie, na Slovensku neustále pracuje viac a viac zamestnancov, čo sú celkom iste pozitívne trendy," povedal na tlačovej besede minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Odporúčame:Zotrvanie Richtera je výhrou premiéra Fica, SNS podľa politického analytika očakávane cúvla Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,7 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,21 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 3,15 percentuálneho bodu. Klesol počet dlhodobo nezamestnaných Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval v auguste 209 918 osôb. Medzimesačne je to pokles o 5 577 osôb, v porovnaní s augustom vlaňajška je to menej o 84 803 ľudí. Počet uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v evidencii viac ako 12 mesiacov, teda sú evidovaní dlhodobo, klesol pod 100 tisíc, konkrétne na 97 976 nezamestnaných. Odporúčame:Poslanci OĽaNO-NOVA navrhujú príplatky za prácu v sobotu a nedeľu "Viac ako 20 rokov sa sledujú štatistiky vývoja nezamestnanosti. Na Slovensku sme nikdy neboli pod číslom 100 tisíc dlhodobo evidovaných nezamestnaných. Veľmi pozitívne chcem hodnotiť správu, že za minulý mesiac sme prekročili toto historické číslo. To už nie je výsledok len samotného vývoja ekonomiky, to sú konkrétne výsledky a nástroje aktívnej politiky trhu práce," zhodnotil Richter. Viac k témam: Ján Richter, nezamestnanosť v SR, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaRZdroj: Webnoviny.sk - Dlhodobo nezamestnaných je najmenej za 20 rokov, Richter chváli aktívnu politiku trhu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dlhodobo nezamestnaných je najmenej za 20 rokov, Richter chváli aktívnu politiku trhu práce

Fiat Chrysler zvoláva pol milióna vozidiel, porucha vodnej pumpy môže spôsobiť požiar

DETROIT 20. septembra (WebNoviny.sk) - Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler zvoláva takmer pol milióna pickupov a stredných nákladných vozidiel Ram pre možnú poruchu vodnej pumpy. Zvolávanie sa týka pickupov Ram vyrobených v rokoch 2013 až 2017. Väčšina z nich bola predaná na americkom trhu, ale 46 220 smerovalo do Kanady a 4 485 na iné trhy. Odporúčame:Video: Ruský vrtuľník počas cvičenia vystrelil na divákov, zničil autá Automobilka Fiat Chrysler uviedla, že ložisko vodnej pumpy zvolávaných vozidiel sa môže za určitých podmienok prehriať, čo potenciálne môže viesť k požiaru motora. Spoločnosť však nevie o žiadnych nehodách súvisiacich s poruchou. V súčasnosti taký typ vodnej pumpy, aký je v zvolávaných vozidlách, Fiat už nepoužíva. Automobilka bude informovať zákazníkov a predajcovia vodné pumpy opravia, alebo bezplatne vymenia. Viac k témam: autá, Fiat Chrysler, poruchaZdroj: Webnoviny.sk - Fiat Chrysler zvoláva pol milióna vozidiel, porucha vodnej pumpy môže spôsobiť požiar © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fiat Chrysler zvoláva pol milióna vozidiel, porucha vodnej pumpy môže spôsobiť požiar

Systém eHealth sa podľa OĽaNO do januára nespustí, starší lekári nemusia mať o softvér záujem

aktualizované 20. septembra, 16:07 BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Systém elektronického zdravotníctva (eHealth) nebude v plnej prevádzke od 1. januára 2018, ako to plánoval rezort zdravotníctva spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI). Tvrdia to poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Alan Suchánek a Marek Krajčí. Hnutie o tom informovalo v tlačovej správe. Odporúčame:Asociácia súkromných lekárov upozorňuje na akútny nedostatok peňazí v zdravotníctve Podľa Suchánka minulo NCZI na vytvorenie systému minimálne 60 miliónov eur, Najvyšší kontrolný úrad SR dokonca tvrdí, že to bolo výrazne viac. "Systém eHealth mal byť spustený v roku 2017, no nominanti Smeru ho dlhodobo zanedbávali. Nové vedenie NCZI, ktoré nastúpilo po voľbách, zistilo, že systém je nepripravený a preto musel byť termín jeho spustenia posunutý na nasledujúci rok,“ uviedol Suchánek. Ani tento termín však podľa Suchánka NCZI nestihne. "V systéme by mal od 1. januára fungovať len eRecept, eVyšetrenie a čiastočne eLaboratórium. Všeobecná zdravotná poisťovňa kúpila eRecept od zdravotnej poisťovne Dôvera, a Union by mal službu eRecept pripojiť až koncom roka,“ tvrdí Suchánek. Zoznam služieb až v októbri Softvérové firmy, ktoré budú eHealth implementovať u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, dostanú podľa Krajčího zoznam povinných služieb, ktoré majú byť od 1. januára funkčné v aplikácii eHealth až 1. októbra tohto roku. „Po tom, ako ich zakomponujú do svojich softvérov, budú musieť požiadať NCZI o overovacie konanie o zhode služieb, na čo má NCZI 90-dňovú lehotu. Až potom bude eHealth predstavený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a tí budú na základe toho vedieť podmienky potrebné k verejnému obstarávaniu na jeho zavedenie do svojich súčasných softvérov. Už len z tohto procesu jednoznačne vyplýva, že termín na zavedenie eHealthu nebude dodržaný,“ vysvetlil Krajčí. Odporúčame:Aktualizované: Slovenská komora sestier upozorňuje koalíciu, aby prestala s vojnami a začali riešiť zdravotníctvo Finančná motivácia lekárov Podľa Suchánka tiež hrozí, že lekári nebudú mať o systém záujem. „Mnoho lekárov, najmä starších, nebude ochotných a ani schopných sa na eHealth pripojiť. Mnohí pracujúci lekári v dôchodkovom veku preto uvažujú o ukončení svojej činnosti. Tiež hrozí, že softvérové firmy nestihnú lekárov a sestry v nemocniciach a ambulanciách zaškoliť,“ povedal Suchánek. Podľa neho by zapojenie lekárov do systému bolo pravdepodobnejšie, ak by ich poisťovne finančne motivovali. Poslanci si taktiež všimli vážne nezhody medzi poskytovateľmi softvéru a NCZI. „Dôležitá vec, na ktorú upozornili softvérové firmy, bola, že systém eHealth nedokáže poslať formátovanú správu, čím vrátime našich lekárov 20 rokov dozadu do doby MS-DOS. Akékoľvek formátovanie, tabuľky či zvýraznené písmo bude kompletne preformátované do jednoduchého textu,“ uzavrel Krajčí. Podľa neho tento nedostatok môže lekárom výrazne skomplikovať prácu. Vyjadrenie NCZI Ako reagovalo v stanovisku NCZI, po poslaneckom prieskume sa parlamentný výbor pre zdravotníctvo jednoznačne zhodol, že v projekte elektronizácie zdravotníctva oproti predchádzajúcemu obdobiu nastal významný posun vpred. "Predseda výboru Štefan Zelník ocenil a vyzdvihol prácu súčasného vedenia NCZI, ktoré na projekte intenzívne pracuje. Aj zástupcovia lekárov na poslaneckom prieskume vyjadrili spokojnosť s fungovaním systému elektronického zdravotníctva v praxi," informovalo NCZI. Národné centrum zdravotníckych informácií ubezpečuje, že systém elektronického zdravotníctva ezdravie je funkčný a bude v prevádzke od 1. januára 2018. Zároveň odmieta závery prezentované poslancami hnutia OĽaNO. "V systéme elektronického zdravotníctva budú od začiatku budúceho roka fungovať tie funkcionality, ktoré sú najdôležitejšie tak pre pacienta ako aj zdravotníckeho pracovníka," garantuje NCZI. Fungovať by mali podľa zverejnených informácií ePreskripcia - predpis a výdaj lieku, eVyšetrenie - zaznamenanie záznamu z vyšetrenia a následne možnosť jeho zobrazenia u iných lekárov, eLAB - zapisovanie laboratórnych výsledkov do systému elektronického zdravotníctva, či Národný portál zdravia a Elektronická zdravotná knižka občana. Všetky zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti budú podľa NCZI do systému elektronického zdravotníctva pripojené k 1. januáru 2018. Pri ambulantnej sfére národné centrum očakáva postupný nábeh pripájania jednotlivých ambulantných lekárov do systému. NCZI potvrdzuje, že termín zavedenia elektronického zdravotníctva na Slovensku bude dodržaný. Viac k témam: eHealth, softvér, zdravotníctvoZdroj: Webnoviny.sk - Systém eHealth sa podľa OĽaNO do januára nespustí, starší lekári nemusia mať o softvér záujem © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Systém eHealth sa podľa OĽaNO do januára nespustí, starší lekári nemusia mať o softvér záujem

Ľahká americká ropa oslabila o 43 centov, klesla aj cena severomorskej ropy Brent

NEW YORK 20. septembra (WebNoviny.sk) - Cenám ropy sa v utorok nedarilo. Ľahká americká ropa oslabila o 43 centov, čiže o 0,9 percenta a uzavrela na úrovni 49,48 USD za barel. Odporúčame:Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, zlacnela o 34 centov, čiže o 0,6 percenta na 55,14 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa znížila o 1 cent na 1,66 USD za galón a vykurovací olej zlacnel tiež o 1 cent, a to na 1,77 USD za galón. (1 EUR = 1,1972 USD) Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Ľahká americká ropa oslabila o 43 centov, klesla aj cena severomorskej ropy Brent © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ľahká americká ropa oslabila o 43 centov, klesla aj cena severomorskej ropy Brent

Aktualizované: Zväz ambulantných poskytovateľov sa zatiaľ nedohodol s Dôverou ani VšZP

aktualizované 19. septembra 17:44 BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa ani tentoraz nedohodol so zdravotnou poisťovňou Dôvera na podmienkach zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, účinných od 1. októbra tohto roka. Informoval o tom po utorňajšom rokovaní predseda správnej rady zväzu Marian Kollár. "Rokovanie bolo z nášho pohľadu veľmi náročné. Bolo v našom evidentnom záujme, aby sme sa s Dôverou dohodli," zhodnotil Kollár. Kompromisnú požiadavku neakceptovali Nedohoda o podmienkach zmlúv znamená, že 2 000 ambulantných poskytovateľov je stále bližšie k nezmluvnému vzťahu s Dôverou. "Zdravotná poisťovňa nakoniec ani neakceptovala našu kompromisnú požiadavku, nakoľko v predchádzajúcich dodatkoch boli ešte trochu vyššie navýšenia," poznamenal predseda správnej rady. Podľa Kollára je vysoko pravdepodobné, že Dôvera v prípade nedohody s členmi ZAP-u nebude mať pokrytú verejnú minimálnu sieť na zabezpečenie ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Odporúčame:Zdravotná poisťovňa Dôvera vyhlasuje exekučnú amnestiu Ako povedal novinárom PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, zdravotná poisťovňa predložila ZAP-u ponuku v podobe navýšenia platieb o 11 %. "S tým, že toto navýšenie by bolo rozdelené v dvoch kolách. Prvé by bolo ihneď, teda od 1. októbra a druhé v roku 2018. Aj keď ZAP od nás požadoval 10 %, túto našu ponuku odmietol," vysvetlil. Konkurenčný boj Štepianský tiež dodal, že ZAP nesúhlasí s tým, aby zvýšenie platieb za zdravotnú starostlivosť bolo podmienené zvýšením kvality a bezpečnosti pre pacientov. "Pýtame sa, či ZAP je proti tomu, aby zo zvýšenia úhrad mali nejaký profit aj pacienti," dodal. Zväz podľa Dôvery zneužíva koniec prepoisťovacieho obdobia. "Snaží sa zneistiť našich poistencov a v neposlednom rade tu prebieha konkurenčný boj o získanie nových členov do tohto zväzu," upozornil Štepianský. Zástupca Dôvery však ubezpečil, že pre poistencov bude zabezpečená zdravotná starostlivosť bez ohľadu na termín dohody so ZAP-om. Odporúčame:Dôvera v EÚ podľa Eurobarometra rastie, najväčšou hrozbou ostáva terorizmus Od 1. júla zväz vypovedal spomínanej poisťovni zmluvu, pričom začala plynúť trojmesačná výpovedná lehota. V prípade odmietnutia dodatkov ZAP bude požadovať riešiť prechodné obdobie tak, aby slovenským pacientom zostala dostupná zdravotná starostlivosť aspoň na súčasnej úrovni a nezvyšovala sa neprimerane ich finančná spoluúčasť. Rokovania s VšZP pokračujú Ambulantní poskytovatelia nepodpísali ani so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) dodatky k zmluvám, ktoré platili do 30. júna. Dostali sa tak do dohodovacieho konania. Ak sa ani po 60 dňoch rokovania obe strany na výške cien nedohodnú, ambulantní poskytovatelia sú pripravení, že zmluva s VŠZP skončí 30. septembra. ZAP sa s VšZP nedohodol ani v utorok. "Rokovania VšZP so Zväzom ambulantných poskytovateľov, ktorý združuje poskytovateľov všeobecnej i špecializovanej ambulantnej starostlivosti pokračujú aj po utorňajšom pracovnom stretnutí. O konkrétnych podmienkach budúcej spolupráce budú obe strany opäť rokovať v najbližších dňoch," informovala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková. Zdravotná poisťovňa Union má so Zväzom ambulantných poskytovateľov uzatvorené zmluvy s dohodnutými podmienkami do 31. marca 2018. "Spoločne so ZAP vytvárame pracovné skupiny, aby sme spolupracovali na príprave možných úprav pre ďalšie obdobie," informovala nedávno hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Viac k témam: Dôvera zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov, zdravotné poistenieZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Zväz ambulantných poskytovateľov sa zatiaľ nedohodol s Dôverou ani VšZP © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Zväz ambulantných poskytovateľov sa zatiaľ nedohodol s Dôverou ani VšZP

Dolár oslabil voči jenu aj euru, zasadal americký Federálny rezervný systém

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) - Dolár v utorok oslabil oproti jenu aj voči euru. Záujem investorov sa sústredil na dvojdňové zasadanie amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Očakáva sa však, že Fed svoje úrokové sadzby v stredu nezmení a potvrdí plán, ktorý ráta s ich zvýšením v decembri. Oproti jenu dolár klesol na 111,31 JPY/USD z pondelkovej úrovne 111,47 JPY/USD. Spoločná európska mena posilnila na 1,1988 USD/EUR z hodnoty 1,1953 USD/EUR. Viac k témam: dolár, euro, jenZdroj: Webnoviny.sk - Dolár oslabil voči jenu aj euru, zasadal americký Federálny rezervný systém © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dolár oslabil voči jenu aj euru, zasadal americký Federálny rezervný systém

Ministri by mali vymenovať dvoch podpredsedov ÚRSO, navrhnutí sú Mihok a Kubala

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny) - Ministri by mali v stredu rokovať okrem iného aj o podpredsedoch Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Kabinet by mal k 21. septembru tohto roka odvolať z funkcie podpredsedu Miroslava Čelinského. Zároveň by vláda mala vymenovať dvoch podpredsedov regulačného úradu. Na tieto posty sú navrhnutí Jozef Mihok a Milan Kubala. Odporúčame:Poslanci sa po prázdninách vrátili do parlamentu, náhradníčka Jahnátka zložila sľub. Podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví predkladá vláde Slovenskej republiky návrh na vymenovanie dvoch podpredsedov úradu, a to do 90 dní od vymenovania do funkcie predsedu úradu, uvádza sa v materiáli. Odporúčame:Jahnátek si hľadá podpredsedov do ÚRSO, prebehne výberové konanie Na programe bude mať kabinet aj zmeny v zákone o dani z pridanej hodnoty. Ide o úpravy, ktoré vyplývajú z aplikačnej praxe, a tiež z potreby zosúladenia legislatívy s judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie. Návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty okrem iného počíta so zmenami v zdaňovaní prirážky pri poskytovaní služieb cestovného ruchu práve v zmysle rozhodnutia súdneho dvora. Podľa navrhovaného znenia by sa tak osobitná úprava zdaňovania tejto prirážky mala uplatňovať na každý predaj služieb cestovného ruchu bez ohľadu na to, kto je príjemcom týchto služieb. V súčasnosti sa uplatňuje, iba ak je príjemcom konečný spotrebiteľ, teda cestujúci. Viac k témam: Jozef Mihok, Milan Kubala, NR SR, ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíZdroj: Webnoviny.sk - Ministri by mali vymenovať dvoch podpredsedov ÚRSO, navrhnutí sú Mihok a Kubala © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ministri by mali vymenovať dvoch podpredsedov ÚRSO, navrhnutí sú Mihok a Kubala

Letecká spoločnosť Ryanair zvýši v budúcom roku počet liniek z Bratislavy

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair zvýši v budúcom roku počet liniek z Bratislavy. V letovom poriadku pre leto 2018 pribudnú od apríla linky do destinácií Burgas v Bulharsku a Pafos na Cypre, ktoré budú v prevádzke dvakrát týždenne. Spoločnosť o tom informovala v správe, ktorú v utorok poskytla agentúre SITA. Letový poriadok predstavia na jeseň Už skôr Ryanair informoval, že z Bratislavy bude v budúcom roku lietať aj na Maltu. Nová sezónna linka z Bratislavy na Maltu bude k dispozícii počas letného letového poriadku od 25. marca 2018 do 27. októbra 2018. Je prvou linkou z budúcoročného letného letového poriadku Ryanairu, na ktorú sa už dajú zakúpiť letenky cez webovú stránku leteckej spoločnosti. Odporúčame:Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam Letenky do Burgasu a na Pafos si bude možné zakúpiť v najbližších dňoch. „Kompletný letný letový poriadok na rok 2018 predstavíme v priebehu jesene," uviedla Olga Pawlonka zo spoločnosti Ryanair. Pasažieri z Bratislavy využívajú Ryanair Ryanair je najväčšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou v Európe a na letisku v Bratislave zriadila v marci 2015 svoju základňu. Na pravidelných linkách z Bratislavy a späť spoločnosť v minulom roku prepravila 1 161 868 cestujúcich, čo bolo medziročne viac o 15 %, resp. o 151 290 osôb. Odporúčame:Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom Minuloročný počet cestujúcich Ryanairu predstavoval 66 % všetkých pasažierov vybavených na bratislavskom letisku.   Viac k témam: ekonomika, letisko, RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Letecká spoločnosť Ryanair zvýši v budúcom roku počet liniek z Bratislavy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Letecká spoločnosť Ryanair zvýši v budúcom roku počet liniek z Bratislavy

Chýbajúce zdroje pri žiadosti o eurofondy môžete vykryť aj úverom

BRATISLAVA 19. septembra 2017 (WBN/PR) - Fondy Európskej únie sú jedinečnou formou finančnej výpomoci, vďaka ktorej môžu žiadatelia zo súkromného, verejného, ale aj neziskového sektora výhodne realizovať svoje projekty. Keďže sú väčšinou poskytované formou nenávratných grantov, žiadateľom na realizáciu projektu často stačí len zlomok vlastných zdrojov. So získaním grantu svojim klientom pomôže Slovenská sporiteľňa. Možnosti získania podpory z eurofondov sú pomerne široké, no najmä malé a stredné firmy, ktoré by mohli so svojimi projektmi uspieť, majú o nich slabé povedomie. „Tieto firmy sa sústredia primárne na svoj biznis a nemajú špecialistov, ktorí by sa orientovali v problematike eurofondov. Nezriedka sa tak stáva, že počas rozhovorov s klientmi o ich plánoch a investičných zámeroch prichádzame na to, že na projekt, ktorý už realizovali alebo sa práve chystajú realizovať, by bolo možné aplikovať niektorú z grantových schém a získať financie takpovediac zadarmo,“ hovorí Norbert Hovančák, riaditeľ odboru firemných klientov Slovenskej sporiteľne. Banka môže pomôcť Pre úspešné zvládnutie grantového procesu je vhodné sa spojiť s partnerom, ktorý má v oblasti eurofondov dostatok skúseností. Výrazne môže pomôcť aj Slovenská sporiteľňa. „Okrem samotných prostriedkov na zabezpečenie potrebnej miery spolufinancovania či preklenutie obdobia do vyplatenia dotácií vieme klientom v spolupráci s partnerskou konzultačnou spoločnosťou Euro Dotácie zabezpečiť komplexný servis týkajúci sa eurofondov,“ uvádza Hovančák. Ten zahŕňa poradenstvo ohľadne možností finančnej podpory z eurofondov, prípravu a manažovanie projektov ako i poradenstvo a zabezpečenie procesu verejného obstarávania v súlade s platnou legislatívou. Klienti Slovenskej sporiteľne dosahujú pri žiadostiach o eurofondy vysokú mieru úspešnosti. „Počas piatich rokov spolupráce so Slovenskou sporiteľňou sme jej klientom poskytli zhruba 400 konzultácií a navrhnutých riešení financovania. Schválených bolo vyše 230 projektov v objeme takmer 150 mil. eur,“ hovorí Peter Sládek, predseda predstavenstva spoločnosť Euro Dotácie, a. s. Tá má štyri regionálne poradenské centrá (Trnava, Žilina, Prešov a Košice) a i prostredníctvom nich dokáže obslúžiť klientov z ktorejkoľvek časti Slovenska. Nad fondmi uvažujte vopred Podľa Sládeka je ideálne, ak sa investor o možnosti získania dotácií z eurofondov zaujíma už v prvopočiatkoch plánovania projektu. Dodatočné zapracovanie grantu do plánov totiž býva komplikované, keďže grantový proces je podstatne časovo náročnejší ako bežné bankové financovanie. Pri už rozbehnutom projekte to môže znamenať aj niekoľko mesiacov navyše a takéto zdržanie podnikateľovi nemusí vyhovovať. Hovančák zasa upozorňuje na to, že bariérou môže byť aj samotné nastavenie projektu, pretože účel pôvodného investičného zámeru nemusí presne vyhovovať podmienkam fondov. Jeho úprava by tak znamenala nielen časový odklad, ale aj  potrebu zmeny či prenastavenia biznis plánu. „Ak sa však spojíte sa so skúseným partnerom a investíciu od začiatku nastavíte priamo podľa podmienok grantovej schémy, je vysoká šanca, že dotáciu získate a svoju investíciu zrealizujete s minimom vlastných zdrojov,“ odporúča Hovančák. Úspešný žiadateľ takto môže nielen posilniť svoje postavenie na trhu ale aj získať nezanedbateľný náskok pred konkurenciou. http://www.slsp.sk https://www.eurodotacie.sk     Viac k témam: eurofondy, SLSPZdroj: Webnoviny.sk - Chýbajúce zdroje pri žiadosti o eurofondy môžete vykryť aj úverom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Chýbajúce zdroje pri žiadosti o eurofondy môžete vykryť aj úverom

Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa meniť nebude, návrh Beblavého a Mihála neprešiel

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Národná rada SR neposunula do druhého čítania návrh novely zákona o minimálnej mzde od nezaradených poslancov Jozefa Mihála a Miroslava Beblavého. Schválením ich návrhu by sa zmenil mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy. Zvýšenie zárobkov Podstata ich návrhu stojí na troch pilieroch, a to na naviazaní minimálnej mzdy na 50 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, nezdaniteľnej časti na daňovníka vo výške minimálnej mzdy zníženej o odvody zamestnanca do Sociálnej poisťovne a odpočítateľnej položke pri zdravotných odvodoch vo výške minimálnej mzdy. Odporúčame:Pol milióna Slovákov zarába menej ako 449 eur, odborári vyjdú do ulíc Tieto opatrenia by podľa opozičných poslancov zabezpečili výrazné zvýšenie reálnych zárobkov nízkopríjmových pracujúcich, ale ťarchu tohto nárastu by okrem zamestnávateľov niesol na pleciach najmä štát. Neuspeli s návrhom Poslanci NR SR Jozef Mihál, Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Simona Petrík (nezaradená) neuspeli s návrhom novely zákona o sociálnom poistení. Novelou zákona chceli dať rodičom starajúcim sa o deti možnosť prepojiť starostlivosť o dieťa s čiastočným zapojením sa do trhu práce (pracovný pomer). Títo rodičia mali mať ako zamestnanci nárok na odvodovú úľavu na sociálne a zdravotné poistenie, pričom takúto úľavu by mal aj ich zamestnávateľ. Odporúčame:Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu Zamestnávateľ ani zamestnanec by neboli povinní odvádzať poistné na tieto poistenia, a tak by sa dosiahlo zníženie ceny práce pre zamestnávateľa a u zamestnancov zvýšenie ich čistého príjmu. Úľava sa mala vzťahovať len na prípady, keď mzda vyplývajúca z pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru nie je vyššia ako 40 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. K 1. januáru budúceho roka by to predstavovalo 364,80 eura. Viac k témam: jozef mihál, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Miroslav Beblavý, NR SR, Simona PetríkZdroj: Webnoviny.sk - Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa meniť nebude, návrh Beblavého a Mihála neprešiel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa meniť nebude, návrh Beblavého a Mihála neprešiel

Slovensko zazmluvňuje a čerpá eurofondy pomalšie, tvrdí konzervatívny inštitút

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov prebieha pomalšie než v predošlom programovacom období. Vyplýva to z analýzy Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Programovacie obdobie 2014 až 2020 malo koncom júna 2017 za sebou tri a pol roka „implementácie“. Tempo je pomalšie „Ak aktuálne stavy porovnáme s tým, ako vyzeralo zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov v programovacom období 2007 až 2013 v rovnakom bode obdobia, teda po tri a pol roku, je zrejmé, že tempo čerpania, ale najmä zazmluvňovania, je pomalšie,“ uviedol analytik inštitútu Dušan Sloboda. Odporúčame:Slovensko podľa Pellegriniho o peniaze z eurofondov nepríde, predstaví nové pravidlá „Pokiaľ ide o percento čerpania z celkového záväzku EÚ tak ku koncu júna tohto roku ide o nepatrne nižšie relatívne číslo (6,97 %), než to bolo po 42 mesiacoch predošlého obdobia (8,46 %),“ dodal. Kľúčové však podľa inštitútu je, v akom stave je zazmluvňovanie. V minulom programovacom období bola po tri a pol roku zazmluvnená skoro polovica peňazí (46,01 %). V aktuálne prebiehajúcom období bola po 42 mesiacoch trvania obdobia zazmluvnená len štvrtina (25,57 %). Preteky v čerpaní eurofondov Úrad podpredsedu vlády Petra Pellegriniho dáva do popredia ukazovateľ týkajúci sa nie čerpania či zazmluvňovania, ale vyhlásených výziev, ich počtu a alokácie zdrojov EÚ v nich obsiahnutej. Po tri a pol roku realizácie obdobia 2014 až 2020 bolo vyhlásených 263 výziev, v ktorých bolo obsiahnutých 73,24 % z celkových zdrojov EÚ na toto obdobie. „Avšak, pomerne vysoké bolo toto číslo aj po 42 mesiacoch v tom predošlom období, kedy bolo vyhlásených 301 výziev s celkovou alokáciou 82,70 %,“ doplnil Sloboda. Odporúčame:Nová ministerka školstva Lubyová predstavila štyri kľúčové oblasti, ktorým sa chce venovať Podľa konzervatívneho inštitútu je evidentné, že aj v závere tohto programovacieho obdobia budeme svedkami pretekov v čerpaní eurofondov v snahe vyčerpať peniaze ponúkané z rozpočtu EÚ pokiaľ možno na 100 %. „Opäť nebude kľúčové to, kam a na aké priority peniaze idú a k akým žiadateľom, na aké projekty putujú, ale najmä to, ako rýchlo ich dokážeme stroviť,“ konštatoval Sloboda. Viac k témam: eurofondy, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Peter PellegriniZdroj: Webnoviny.sk - Slovensko zazmluvňuje a čerpá eurofondy pomalšie, tvrdí konzervatívny inštitút © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko zazmluvňuje a čerpá eurofondy pomalšie, tvrdí konzervatívny inštitút

Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám

PEKING 19. septembra (WebNoviny.sk) - Európska únia vyzýva Čínu, aby splnila svoje sľuby a otvorila ekonomiku zahraničným investíciám. Opačný postoj môže mať negatívny dopad na úsilie o liberalizáciu svetového obchodu, varovala v utorok Európska obchodná komora v Pekingu. Odporúčame:Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam Organizácia v aktuálnej správe upozorňuje na sériu nových reštriktívnych opatrení, ktoré Čína zaviedla v oblastiach ako obchod s tovarmi, expresné doručovateľské služby alebo právne služby. Zároveň predložila návrhy zmien na liberalizáciu čínskej ekonomiky s jej dominantným štátnym sektorom. „Súčasný nedostatok reciprocity vo (vzájomnom) prístupe na trhy sa stáva politicky neudržateľným,“ uviedol prezident komory Mats Harborn na tlačovej konferencii. „Obávame sa, že pokiaľ sa táto situácia rýchlo nezmení, nastúpi odpor proti liberalizácii globálnej ekonomiky,“ dodal Harborn. Odporúčame:Firma Eset upozorňuje na falošné súťaže na Facebooku, môžete prísť o peniaze Podobné výzvy v poslednom čase adresovali Pekingu aj obchodné komory USA a iných krajín. Európska obchodná komora v aktuálnej správe pripomína, že v zozname ekonomiky podľa ich otvorenosti priamym zahraničným investíciám z dielne Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj sa Čína umiestnila na 59. mieste spomedzi 62 hodnotených krajín. Viac k témam: Čína, ekonomika, Európska úniaZdroj: Webnoviny.sk - Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám

Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v pondelok vyvíjali zmiešane. Ľahká americká ropa si prilepšila o 2 centy a uzavrela na úrovni 49,91 USD za barel. Odporúčame:Vývoj cien ropy bol zmiešaný, zlato zlacnelo Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, však zlacnela o 14 centov na 55,48 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa zvýšila o 1 cent na 1,67 USD za galón, ale vykurovací olej zlacnel o 2 centy na 1,78 USD za galón. (1 EUR = 1,1948 USD) Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vývoj cien ropy bol zmiešaný, veľkoobchodná cena benzínu sa zvýšila

Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Ryanair zverejnila zoznam zrušených letov. Cestujúci, ktorí majú kúpené letenky na pondelky 25. septembra, 2., 9., 16. a 23. októbra, si tak budú musieť svoje lety prebookovať, alebo požiadať dopravcu o vrátenie peňazí. Odporúčame:Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom Írsky nízkonákladový dopravca zruší aj všetky pondelkové lety z londýnskeho letiska Stansted do Bratislavy a späť až do 23. októbra. Pasažierov dotknutých letov bude Ryanair kontaktovať priamo, a to na mailom na adrese, ktorú zadali pri rezervovaní letenky. Odporúčame:Ryanair mení pravidlá pre príručnú batožinu, cestujúci s prioritným nástupom budú mať výhodu Zrušené lety spoločnosti Ryanair: Pondelok: 25. septembra, 2., 9., 16. a 23. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR4545 Barcelona Porto FR4546 Porto Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR5392 Miláno B Lamezia FR5393 Lamezia Miláno B FR4113 Miláno B Neapol FR4114 Neapol Miláno B FR4197 Miláno B Londýn S FR4198 Londýn S Miláno B FR4522 Brusel C Miláno B FR4523 Miláno B Brusel C FR1055 Brusel C Varšava M FR1056 Varšava M Brusel C FR3239 Brusel C Manchester FR3238 Manchester Brusel C FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR672 Dublin Birmingham FR673 Birmingham Dublin FR26 Dublin Paríž B FR29 Paríž B Dublin FR9428 Dublin Miláno B FR9429 Miláno B Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2498 Londýn S Bratislava FR2499 Bratislava Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S   Utorok: 26. septembra, 3., 10., 17. a 24. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR4113 Miláno B Neapol FR4114 Neapol Miláno B FR4197 Miláno B Londýn S FR4198 Londýn S Miláno B FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR6316 Brusel C Marseille FR6315 Marseille Brusel C FR26 Dublin Paríž B FR29 Paríž B Dublin FR9428 Dublin Miláno B FR9429 Miláno B Dublin FR211 Dublin Londýn S FR212 Londýn S Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR1884 Londýn S Madrid FR5317 Madrid Santiago FR5318 Santiago de Compostela Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR7474 Porto Paríž B FR7475 Paríž B Porto FR2672 Londýn S Rím C FR 2673 Rím C Londýn S FR972 Londýn S Janov FR973 Janov Londýn S FR1374 Londýn S Praha FR1375 Praha Londýn S   Streda: 27. septembra, 4., 11., 18. a 25. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR5192 Miláno B Lamezia FR5193 Lamezia Miláno B FR2105 Brusel C Toulouse FR2106 Toulouse Brusel C FR9428 Dublin Miláno B FR9429 Miláno B Dublin FR506 Dublin Bristol FR507 Bristol Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2932 Lisabon Brusel FR2931 Brusel Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR2528 Madrid Berlín FR2529 Berlín Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR4586 Porto Barcelona FR4587 Barcelona Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR3717 Londýn S Budapešť FR3718 Budapešť Londýn S   Štvrtok: 28. septembra, 12., 19. a 26. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR9162 Barcelona Birmingham FR9163 Birmingham Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR2990 Miláno B Kodaň FR2989 Kodaň Miláno B FR4199 Miláno B Londýn S FR4194 Londýn S Miláno B FR1055 Brusel C Varšava M FR1056 Varšava M Brusel C FR6055 Brusel C Benátky FR6056 Benátky Brusel C FR26 Dublin Paríž B FR29 Paríž B Dublin FR46 Dublin Brusel C FR47 Brusel C Dublin FR3978 Dublin Madrid FR3979 Madrid Dublin FR7000 Rím F Brusel Z FR7010 Brusel Z Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR5317 Madrid Santiago FR5318 Santiago Madrid FR9135 Porto Paríž B FR9134 Paríž B Porto FR8348 Porto Londýn S FR8347 Londýn S Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR9967 Londýn S Sofia FR9968 Sofia Londýn S FR5062 Londýn S Poznan FR5063 Poznan Londýn S   Piatok: 29. septembra, 6., 13., 20. a 27. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR3976 Barcelona Dublin FR3977 Dublin Barcelona FR8495 Miláno B Brindisi FR8496 Brindisi Miláno B FR4197 Miláno B Londýn S FR4198 Londýn S Miláno B FR5551 Miláno B Kolín nad Rýnom FR5550 Kolín nad Rýnom Miláno B FR1055 Brusel C Varšava M FR1056 Varšava M Brusel C FR3239 Brusel C Manchester FR3238 Manchester Brusel C FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR22 Dublin Paríž B FR23 Paríž B Dublin FR664 Dublin Birmingham FR665 Birmingham Dublin FR7156 Dublin Madrid FR7157 Madrid Dublin FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2932 Lisabon Brusel FR2931 Brusel Lisabon FR1671 Lisabon Porto FR1672 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR5983 Madrid Miláno B FR5984 Miláno B Madrid FR4584 Porto Barcelona FR4585 Barcelona Porto FR7478 Porto Paríž B FR7479 Paríž B Porto FR8348 Porto Londýn S FR8347 Londýn S Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR1396 Londýn S Oslo FR1397 Oslo Londýn S FR2352 Londýn S Kolín nad Rýnom FR2353 Kolín nad Rýnom Londýn S   Sobota: 30. septembra, 7., 14., 21. a 28. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR4545 Barcelona Porto FR4546 Porto Barcelona FR5292 Miláno B Lamezia FR5293 Lamezia Miláno B FR4111 Miláno B Neapol FR4112 Neapol Miláno B FR5505 Miláno B Nuremberg FR5506 Nuremberg Miláno B FR8795 Miláno B Brindisi FR8796 Brindisi Miláno B FR201 Brusel C Kodaň FR200 Kodaň Brusel C FR6105 Brusel C Rím C FR6106 Rím C Brusel C FR4526 Brusel C Miláno B FR4527 Miláno B Brusel C FR7156 Dublin Madrid FR7157 Madrid Dublin FR552 Dublin Manchester FR553 Manchester Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR9795 Rím F Marseille FR9796 Marseille Rím F FR7075 Rím F Bari FR7076 Bari Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR5993 Madrid Londýn S FR5994 Londýn S Madrid FR7474 Porto Paríž B FR7475 Paríž B Porto FR4703 Porto Miláno B FR4702 Miláno B Porto FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR9967 Londýn S Sofia FR9968 Sofia Londýn S FR281 Londýn S Toulouse FR282 Toulouse Londýn S FR2134 Londýn S Rzeszow FR2135 Rzeszow Londýn S   Nedeľa: 1., 8., 15. a 22. októbra Let číslo Z Do Let číslo Z Do FR6341 Barcelona Rím F FR6342 Rím F Barcelona FR9045 Barcelona Londýn S FR9044 Londýn S Barcelona FR1135 Barcelona Berlín FR1134 Berlín Barcelona FR8885 Miláno B Brindisi FR8886 Brindisi Miláno B FR7951 Miláno B Catania FR7952 Catania Miláno B FR3772 Miláno B Bukurešť FR3773 Bukurešť Miláno B FR3745 Brusel C Pisa FR3746 Pisa Brusel C FR1057 Brusel C Varšava M FR1058 Varšava M Brusel C FR7156 Dublin Madrid FR7157 Madrid Dublin FR202 Dublin Londýn S FR205 Londýn S Dublin FR1452 Dublin Brusel FR1453 Brusel Dublin FR7000 Rím F Brusel FR7010 Brusel Rím F FR4891 Rím F Catania FR4892 Catania Rím F FR7060 Rím F Barcelona FR7070 Barcelona Rím F FR1885 Lisabon Londýn S FR1884 Londýn S Lisabon FR2096 Lisabon Porto FR2095 Porto Lisabon FR6066 Lisabon Terceira FR6067 Terceira Lisabon FR2017 Madrid Lanzarote FR2018 Lanzarote Madrid FR5995 Madrid Londýn S FR5996 Londýn S Madrid FR5484 Madrid Porto FR5485 Porto Madrid FR8344 Porto Londýn S FR8343 Londýn S Porto FR4584 Porto Barcelona FR4585 Paríž B Porto FR2862 Porto Luxemburg FR2863 Luxemburg Porto FR8542 Londýn S Berlín FR8543 Berlín Londýn S FR2283 Londýn S Varšava M FR2284 Varšava M Londýn S FR2672 Londýn S Rím C FR2673 Rím C Londýn S FR1394 Londýn S Oslo FR1395 Oslo Londýn S   Zdroj: Ryanair Viac k témam: letecká doprava, RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam

Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) - Nedostatok špecialistov v oblasti IT a telekomunikácií spôsobuje veľkú konkurenciu medzi firmami a najvyššie mzdy v tomto segmente môžu dosahovať až 6 tisíc eur za mesiac. Vyplýva to z prieskumu miezd pre Slovenskú republiku, ktorý vypracovala personálna agentúra Grafton Slovakia. Mzdový prieskum 2017 poskytuje porovnanie finančného ohodnotenia v siedmich kľúčových segmentoch, v ôsmich krajoch. Nedostatok špecialistov Ako zhodnotila personálna agentúra, už niekoľko rokov sa oblasť informačných technológií a telekomunikácií spája s nadpriemernými platmi, dopytom po odborníkoch a vyššou fluktuáciou zamestnancov. Odporúčame:Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu "Ani rok 2017 nie je výnimkou. Nedostatok špecialistov spôsobuje veľkú konkurenciu medzi firmami a boj o zamestnancov. Trh momentálne najviac potrebuje programátorov so zameraním na vývoj webových a mobilných aplikácií, ako aj odborníkov na cloudové, ERP riešenia, pracovníkov helpdesku, špecialistov na aplikačnú podporu, sieťové technológie a virtualizáciu," priblížila agentúra. Požiadavka na ovládanie anglického jazyka je pre absolventov samozrejmosťou. Stále častejšie sú dopytovaní absolventi so znalosťou nemčiny. Konkurencia medzi firmami "Pre celú oblasť informačných technológií sú typické veľké regionálne rozdiely v mzdovom nastavení. Najvyššie mzdy dosahujú pracovníci v Bratislave. Mzda riaditeľa informačných technológií môže v hlavnom meste dosiahnuť až 6 tisíc eur za mesiac, avšak v iných mestách môže byť obdobný výkon ohodnotený od 3 600 eur, ako napríklad v Banskej Bystrici," konštatoval country manager zo spoločnosti Grafton Slovakia Miroslav Garaj. Nástupné mzdy v Bratislavskom kraji, aj v prípade čerstvých absolventov, dosahujú až 1 200 eur. Odporúčame:Pol milióna Slovákov zarába menej ako 449 eur, odborári vyjdú do ulíc K tým lepšie ohodnoteným vo svojom odvetví patria IT manažéri. Na týchto pozíciách mzda dosahuje 3 500 eur v hlavnom meste a neklesá pod hranicu 2 500 eur. Manažéri v oblasti testovania softvéru v Bratislave či v Košiciach zarobia v priemere 2 750 eur. Napríklad v Banskej Bystrici sa mzdy na tejto pozícii pohybujú od 1 900 eur do 2 300 eur. Viac k témam: Informačné technológie, platy, prieskumZdroj: Webnoviny.sk - Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Platy v IT sú nadpriemerné, v Bratislave je možné zarobiť až 6-tisíc eur

Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Írsky nízkonákladový dopravca Ryanair zruší všetky pondelkové lety z londýnskeho letiska Stansted do Bratislavy a späť až do 23. októbra. Odporúčame:Ryanair v nasledujúcich týždňoch zruší desiatky letov denne Vyplýva to zo zoznamu zrušených letov, ktorý spoločnosť zverejnila v pondelok. Cestujúci, ktorí majú kúpené letenky na pondelky 25. septembra, 2., 9., 16. a 23. októbra, si tak budú musieť svoje lety prebookovať, alebo požiadať dopravcu o vrátenie peňazí. Ostatných letov z a do Bratislavy by sa podľa zoznamu masívne rušenie letov dotknúť nemalo. Pasažierov dotknutých letov bude Ryanair kontaktovať priamo, a to na mailom na adrese, ktorú zadali pri rezervovaní letenky. Odporúčame:Ryanair mení pravidlá pre príručnú batožinu, cestujúci s prioritným nástupom budú mať výhodu Rušenie desiatok letov denne odôvodňuje letecká spoločnosť výrazným poklesom dochvíľnosti letov začiatkom septembra. Na príčine boli podľa nej kapacitné problémy a štrajky dispečerov, zlé počasie, ale aj zvýšené čerpanie dovoleniek pilotov a palubného personálu. Viac k témam: Bratislava, Londýn, RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ryanair zruší niekoľko letov z Bratislavy do Londýna, pasažieri budú informovaní emailom

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Spišská Nová Ves-Hrabušice, Hranovnica, Jamník, Krompachy, Letanovce, Markušovce, Nálepkovo, Spišské Podhradie, Spišské Vlachy
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang